Poradnia leczenia bólu w której można wykonać laserowe leczenie bólu już od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością. Leczenie bólu kręgosłupa laserem polega na wykorzystywaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz biostymulującym.
Technikę laserową z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu bólu w różnych stanach, takich jak ostry, podostry i przewlekły. Mimo, iż jest to jedna z nowocześniejszych metod, szybko uzyskała uznanie i popularność, zarówno wśród lekarzy, jak i Pacjentów. Jest to spowodowane cechami oddziaływań lasera, który daje spektakularne efekty, jest bezbolesny, a zabiegi prowadzone z jego użyciem szybkie. Dodatkowo technika laserowa dedykowana jest osobom we wszystkich grupach wiekowych ze względu na brak wywoływanych efektów ubocznych....
Laseroterapia wysokoenergetyczna zaliczana jest do innowacyjnych form terapii, którą stosuje się w walce z licznymi schorzeniami. Za pomocom prekursorskich trybów emisji, ten typ lasera umożliwia dostosowanie energii w taki sposób, aby w stosunkowo krótkim czasie zwalczył bóle mięśniowe, bóle stawowe, nie wywołując przy tym skutków ubocznych. W ten sposób laseroterapia wysokoenergetyczna uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych, fizykalnych metod leczenia bólu pochodzenia mięśniowo-szkieletowego.
Laser ma także zdolność do głębokiej penetracji tkanek. Za pomocom odpowiednich długości fal, możliwe jest dotarcie do ogniska bólowego, a także prowadzenie skutecznych działań u jego źródła. W ten sposób terapia laserowa ma same zalety – daje Pacjentom szanse na wygranie z przewlekłym bólem.
Do wtórnych efektów laseroterapii zaliczane są terapie przeciwbólowe, biostymulujące oraz przeciwzapalne. To, co gwarantuje większą skuteczność w leczeniu bólu to wydzielanie endorfin, potocznie zwanymi hormonami szczęścia, które mają zdolność do uśmierzania bólu. Innym działaniem laseroterapii jest pobudzanie regeneracji aksonów po wcześniejszym uszkodzeniu nerwów. Dodatkowo zmniejsza czas odbierania bodźców przez błony komórek nerwowych. Opisując działanie przeciwzapalne lasera, można stwierdzić, iż jest on pomocny w pozbywaniu się obrzęków, przyspieszaniu mikrokrążenia, a także ułatwianiu przepływu krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Ostatnie działanie – biostymulujące – opiera się na szybszym odbudowywaniu komórek oraz naczyń krwionośnych. Poprzez jego działanie, usprawniona zostaje synteza białka oraz wytwarzanie włókien kolagenowych i komórek nerwowych.
Aby wywołać szybki efekt przeciwbólowy warto zastosować emisję wiązki laserowej E2C. Jest to seria impulsów o zmodulowanej częstotliwości i mocy. W większości przypadków już trzyminutowa procedura pozwala na wyraźne odczucie ulgi i zmniejszenie intensywności bólu. Parametry lasera posiadają wartości zmienne. Umożliwia to ich takie dobieranie, aby zostały wywołane zamierzone efekty terapeutyczne, eliminując przy tym ryzyko powstania efektów ubocznych. Wytwarzana przez laser wiązka tworzy impulsy o różnej mocy, która oddziałuje na obwodowy układ nerwowy. W ten sposób, wliczając także działanie termomechaniczne lasera na receptory obwodowego systemu nerwowego, możliwa jest szybka polaryzacja włókien typu A-delta. Efektem takich oddziaływań jest blokowanie sygnału bólowego.
Jednym z najczęściej wykorzystywanym działaniem lasera wysokoenergetycznego jest leczenie bólu kręgosłupa. W dzisiejszych czasach jest to schorzenie bardzo powszechne, dotykające coraz szerszej i młodszej grupy osób na całym świecie.
Wielu Pacjentów cierpi z powodu bólu odcinka szyjnego ze względu na jego ograniczoną ruchomość. Leczenie w tym przypadku odbywa się w trzech etapach, przy czym wykorzystywane są różne tryby pracy lasera.
Nie ma konieczności prowadzenia specjalnych przygotowań przed zabiegiem. Pacjent musi pamiętać jedynie o tym, aby zrezygnować ze stosowania kremów, balsamów, maści i innych tego typu kosmetyków w miejscu, gdzie planowana jest ingerencja laserem. Warto naszykować sobie wcześniej odpowiednie ubranie, które umożliwi łatwy i szybki dostęp do wybranej części ciała. W przypadku ekspozycji na wiązki światła czerwonego, należy stosować specjalistyczne okulary ochronne, ponieważ może to uszkodzić wzrok....
Warto wcześniej przyjrzeć się pomieszczeniu, gdzie będzie odbywać się zabieg. Przede wszystkim powinno być ono jasne, a także pozbawione wszelkich sprzętów, które mogłyby spowodować odbijanie się promieni. Dodatkowo nie zaszkodzi poszukać opinii na temat osoby wykonującej zabieg. Profesjonalista zawsze ustawi laser na odpowiednią moc i dawkę promieniowania, a także użyje odpowiedniego aplikatora z odpowiednim skupieniem lub rozproszeniem. Tego typu parametry zawsze ustala lekarz prowadzący.
Zarówno parametry, jak i sposób aplikacji uzależnione jest od ulokowania bolącego miejsca, a także etapu, na jakim obecnie przebiega zabieg. Wyróżnia się:
W momencie wykonywanego zabiegu, światło lasera koncentrowane jest na skórę, przez co w tkance tworzy się fotomechaniczna fala. Dzięki temu dochodzi do stymulowania wolnych zakończeń nerwowych, a także pozostałych receptorów podskórnej tkanki, blokując ścieżkę w układzie nerwowym. Rezultatem takich działań jest natychmiastowe odczucie ulgi przez Pacjenta.
W momencie kiedy naświetlany zostaje chory obszar, w ciele człowieka dochodzi do pobudzenia mikrokrążenia, a także do usprawnienia procesu drenażu limfatycznego.
Terapię laserem wykorzystuje się także w celu odżywienia i regeneracji komórek. Jest to idealny przyrząd do stymulowania wytwarzania kolagenu, zaopatrywania tkanki w tlen, a także pobudzania procesów naprawczych w ciele człowieka. Właściwości wymienione powyżej opierają się na następujących czynnikach: .
Z punktu widzenia Pacjenta, największe korzyści, jakie umożliwia technika laserowa to:
Laser ma szerokie zastosowanie medyczne w aspekcie leczenia bólu. Doskonale sprawdza się w przezwyciężaniu: