Uzyskaj zdrową, promienną skórę

Usuwanie kurzajek i brodawek Katowice

Jak usuwać kurzajki?

Kurzajki, nazywane inaczej brodawkami, to zmiany skórne o wypukłym kształcie, które mogą pojawiać się na twarzy lub nawet na podeszwach stóp. Czasem występują pojedynczo, ale częściej można spotkać je w koloniach, jedna obok drugiej. Za ich występowanie odpowiada wirus brodawczaka HPV. Można nim zarazić się po kontakcie z drugą osobą, która posiada w sobie tego wirusa. Bardzo często narażone są na niego osoby, które korzystają z basenów, czy saun.

Usuwanie kurzajek w Katowicach

Zmiany nie są bardzo groźne, ale wyglądają nieestetycznie, a w miarę ich rozrastania mogą sprawiać nam ból. Warto takie brodawki skonsultować z dermatologiem, który wskaże odpowiedni sposób leczenia. Kurzajki są możliwe do usunięcia poprzez np. zabieg chirurgiczny. Czasem jest to jedyna możliwa metoda pozbycia się denerwującej nas zmiany skórnej.

Metody pozbywania się kurzajek

Kurzajki są bardzo częstym problemem wśród wielu osób. Na szczęście istnieje szereg różnych sposobów, by się ich pozbyć. Oto niektóre z nich.

Elektrokoagulacja

Jest to metoda, która wypala kurzajki za pomocą łuku elektrycznego. W tym wypadku miejsce zabiegowe musi być znieczulone, np. za pomocą maści. Zabieg trwa około kilkanaście minut, czasem tylko kilka minut, a czas jest zależny od wielkości i umiejscowienia zmiany. Po tym zabiegu może pojawić się lekkie krwawienie, a także obrzęk. Nie jest polecana do stosowania w miejscach delikatnych oraz tam, gdzie występuje duże nagromadzenie żył i nerwów. Po elektrokoagulacji kurzajek miejsce zabiegowe goi się do około trzech tygodni. Można ją stosować w przypadku małych zmian, ponieważ przy rozległych kurzajkach może wystąpić zbyt obfite krwawienie oraz pozostanie równie obszerny ślad, a nawet blizna.

Krioterapia

Za pomocą krioterapii możemy w łatwy sposób pozbyć się kurzajek raz a dobrze. Krioterapia polega na zniszczeniu chorej tkanki za pomocą niskiej temperatury. Do niszczenia kurzajek używany jest ciekły azot, który jest również wykorzystywany przy leczeniu np. obrzęków, czy bólu. Temperatura, która jest przez niego wytwarzana waha się od minus 21 do minus pięciu stopni. Wcześniej zmiana jest zmiękczana za pomocą siedemnastoprocentowego kwasu salicylowego. Po wymrożeniu kurzajki mogą pojawić się niewielkie pęcherze, które z czasem się goją. Nie jest to metoda, którą stosuje się na podeszwach stóp, czy po wewnętrznej stronie dłoni. Po wymrożeniu kurzajki może pojawić się strup, który odpada po kilku lub kilkunastu dniach. Zabieg nie wymaga późniejszego chodzenia do lekarza. Miejsce po zabiegu szybko się goi i nie sprawia problemów. Czasem w aptekach istnieje możliwość kupienia zestawu do samodzielnego pozbywania się kurzajek, jednak przy niedokładnym ich zastosowaniu niestety ta zmiana skórna może szybko powrócić. Dlatego bardzo ważne jest skierowanie się do specjalisty.

Laseroterapia

Bardzo nowoczesnym rodzajem zabiegu, który skutecznie usuwa kurzajki, jest laseroterapia. Polega ona na usuwaniu brodawek za pomocą światła lasera. Głowica emitująca światło lasera jest skierowana na zmianę i działa wyłącznie na chorą tkankę, bez naruszania tej zdrowej. Przed zabiegiem podawany jest zastrzyk znieczulający, który ma sprawić, że zabieg będzie mniej bolesny. Po zabiegu pozostaje niewielki strupek, który odpada po kilku dniach. Przy większych zmianach czasem zabieg należy powtórzyć, ale może o tym zadecydować lekarz. Dodatkowo w przeciwieństwie do elektrokoagulacji, laserowe usuwanie kurzajek nie pozostawia żadnych blizn, a także zapewnia bardzo szybkie pozbycie się zmiany. Po laserowym usuwaniu kurzajek już po odpadnięciu strupka można wrócić do większej aktywności, czyli zacząć uczęszczać na basen, czy saunę. Zabieg jest bardzo szybki i trwa jedynie około 20 minut. Nie wymaga od nas również specjalnych przygotowań. Obecnie laseroterapia jest zaraz obok chirurgicznego usuwania kurzajek najczęściej wybieranym zabiegiem.

Dlaczego usuwanie kurzajek jest ważne?

Usuwanie kurzajek jest bardzo istotne, ponieważ wiele z nich może przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu. Często znajdują się na podeszwach stóp albo po wewnętrznej stronie dłoni, przez co ocierają się lub są naciskane. Po pewnym czasie mogą znacznie urosnąć, a także sprawiać nam ból. Wielu podologów zaleca usuwanie kurzajek, ponieważ sprawiają ból. Dodatkowo nie usuwane zmiany skórne w postaci kurzajek, czy brodawek mogą narastać i pojawiać się w innych miejscach. Również wiele osób mających kurzajki narzeka na ich nieestetyczny wygląd.

Jaka jest najskuteczniejsza metoda usuwania kurzajek?

Najmniej inwazyjną metodą jest laseroterapia, która już w kilka minut pozwoli nam pozbyć się kurzajek. Dodatkowo sprawia ona, że kurzajki nie powracają. Można również zastosować wymrażanie kurzajek z pomocą krioterapii. Obie metody mają swoje ogromne plusy. Są nimi m.in.:

  • Brak blizn
  • Brak potrzeby zszywania rany
  • Szybki powrót do dawnej aktywności
  • Skuteczność metody
  • Brak naruszenia zdrowej tkanki
  • Bez potrzeby przygotowania się do zabiegu
  • Brak potrzeby hospitalizacji

Istnieje również skuteczna metoda usuwania kurzajek za pomocą zabiegu chirurgicznego. Jest polecana w przypadku dość rozległych zmian. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W tym wypadku ważne jest późniejsze zabezpieczenie rany za pomocą szwów. Taki zabieg ma te dwie wady, że należy po około tygodniu zgłosić się do lekarza na zdjęcie szwów, a także może pozostawić blizny. Wielu dermatologów poleca jednak tę metodę jako jedną z bardziej skutecznych. Jest przede wszystkim precyzyjna i obejmuje tylko chore tkanki. Zabieg chirurgicznego usuwania brodawek trwa około 30 do 40 minut, wraz ze znieczuleniem. Znieczulenie podawane jest dożylnie. Po chirurgicznym usuwaniu kurzajek niewskazane jest moczenie rany, w tym szwów. Należy przez kolejny tydzień odkażać miejsce zabiegowe oraz zmieniać opatrunki na świeże.

W naszej placówce oferujemy zarówno chirurgiczne, jak również laserowe usuwanie kurzajek. Dzięki wyspecjalizowanej kadrze lekarzy chirurgów pomoże w pozbyciu się zarówno małych, jak również większych zmian.

Cennik

Usługa Cena
Grzybica paznokci - usuwanie laserem od 150zł
Rozszerzone pory skórne - usuwanie laserem od 200zł
Włókniaki - usuwanie laserem od 200zł
Brodawki wirusowe / kurzajki - usuwanie laserem od 200zł
Znamiona barwnikowe / pieprzyki - usuwanie laserem od 200zł
Rumień - leczenie laserem od 200zł

FAQ - Najczęściej zadawane pytania