Laserowe usuwanie żylaków to skuteczny i bezpieczny zabieg bez rekonwalescencji. Jest to bezbolesna i małoinwazyjna metoda leczenia chorób żył.
Żylaki stanowią powszechny problem natury medyczno-estetycznej. Należy mieć na uwadze, że pod przykrywką pogrubionych i poskręcanych żył kryje się poważny aspekt chorobowy, który nieleczony może doprowadzić do różnych konsekwencji, które z czasem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, szczególnie jeżeli stadium choroby jest już zaawansowane. Na szczęście współczesna medycyna daje możliwość leczenia tych zmian. Duże znaczenie posiada także profilaktyka przeciwżylakowa...
Pierwszy raz laserowe leczenie żylaków przeprowadzono w USA w 2002 roku. Od tego momentu metoda ta zyskuje na coraz większym uznaniu i popularności. Inaczej jest ona nazywana EVLT, co stanowi skrót od angielskich słów: endoavenous laser treatment. Obecnie jest to nowoczesny sposób leczenia, który polega na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego poprzez wprowadzenie do niego włókna laserowego. Osoby wykonujące tego typu zabiegi muszą posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Z tego powodu laserem posługują się chirurdzy oraz flebolodzy, czyli lekarze zajmujący się leczeniem i diagnostyką chorób żył.
Sam zabieg nie generuje długiej rekonwalescencji – zwykle trwa ona kilka dni.
Żylaki można w dość łatwy sposób rozpoznać na skórze poprzez ich charakterystyczny wygląd. Dotykają one żył, trwale je wydłużając i poszerzając, przez co uzyskuje ona kręty przebieg. Zwykle problem ten powstaje na nogach i są efektem obecności przewlekłej choroby żylnej. W przypadku zmian chorobowych w obrębie żył powierzchniowych, żylaki widoczne są przez skórę, a także można je wyczuć poprzez tworzące się uwypuklenia.
Ryzyko wystąpienia żylaków wzrasta wraz z wiekiem, jednak szacuje się, że większą tendencję do ich posiadania wykazują kobiety. Mimo to, największe znaczenie w genezie przewlekłej choroby żylnej mają czynniki genetyczne, ale także charakter wykonywanej pracy, przebyte urazy lub zabiegi operacyjne, obecność zakrzepicy, a także wspomniane wcześniej wiek i płeć.
Współcześnie żylaki można usunąć poprzez wykorzystanie techniki lasera, która skutecznie pomaga w utrzymaniu estetyki rezultatów. Tym samym laser stanowi jedną z metod leczenia zmian żylakowych, jednak charakteryzuje się ona wysoką skutecznością, znacznie przewyższającą w swoich efektach klasyczne metody.
Jak przed każdym zabiegiem, tak i w przypadku laseroterapii żylaków, wymagane jest od Pacjenta wcześniejsze odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim, warunkiem koniecznym jest przeprowadzenie wcześniejszych badań, takich jak USG oraz sprawdzenie przepływu krwi w miejscu, gdzie ma być przeprowadzany zabieg. Ważne jest także wykonanie badania w kierunku rozpoznania grupy krwi oraz ogólnej morfologii, szczególnie uwzględniając tutaj wskaźnik krzepnięcia krwi, poziom stężenia cukru, kreatynina, a także oznaczenie elektrolitów. Lekarz, który w założeniu będzie przeprowadzać zabieg laserowego usuwania żylaków może, o ile zajdzie taka potrzeba, zlecić dodatkowe badania, a także może nakazać odstawić wybrane stosowane leki. Zazwyczaj dotyczy to hormonów, np. tabletek antykoncepcyjnych, które należy przestać zażywać nawet trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem. Podobnie jest w przypadków leków przeciwzakrzepowych. Tutaj również po konsultacji z lekarzem na czas zabiegu może okazać się konieczne chwilowe zrezygnowanie z tej formy leczenia lub o ile to możliwe, lekarz zaproponuje inne leki. Warto także usunąć za pomocą maszynki jednorazowej zbędne owłosienie, a także dwie godziny przez planowanym zabiegiem nie powinno się już jeść.
Zabieg jest dość krótki, zazwyczaj czas realizacji mieści się od 45 do 60 minut, jednak jest to zależne od rozległości obszaru poddawanego ingerencji laserowej, gdzie znajdują się żylaki przeznaczone do usunięcia. W celu zadbania o dobro i komfort Pacjenta, cała procedura medyczna odbywa się po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego. Następnie lekarz wprowadza światłowód do żyły pniowej. Urządzenie wytwarza wiązkę lasera, która emituje energię cieplną, dzięki której dokonuje się ablacji (mówiąc inaczej: zamknięciu ulega niewydolna żyła odstrzałkowa lub odpiszczelowa). Ze względu na niewielką inwazyjność oraz niemalże całkowitą bezbolesność, podczas jednego zabiegu istnieje możliwość usunięcia żylaków z obu nóg Pacjenta.
Po zabiegu:
Wiązka lasera wykorzystywana w usuwaniu żylaków metodą laserową sprawia, iż rezultaty dostrzegalne są w znacznie szybszym tempie, niż w przypadku klasycznych metod chirurgicznych, charakteryzującymi się dużą inwazyjnością. Wszelkie możliwe w wystąpieniu krwiaki, przebarwienia lub zgrubienia w przypadku lasera są znacznie mniejsze, dzięki czemu szybciej samoistnie ustępują, a także znacznie szybciej Pacjent powraca do swojej sprawności fizycznej. Chwilę po zakończeniu zabiegu na kończynę, która była poddawana ingerencji laserowej zakładana jest specjalna opaska uciskowa. Tym samym uznaje się, że działanie wiązki lasera minimalizuje ryzyko pojawienia się powikłań, a dodatkowo, o ile zabieg łączony jest ze specjalnymi zmianami w zakresie trybu życia i diety, może skutkować zapewnieniem trwałej poprawy.
W celu uzyskania lepszych efektów w aspekcie rozległych żylaków, tzw. pajączków lub współwystępowaniu żylaków siatkowatych, kolejnym etapem leczenia powinna być mikrolaseroterapia kompresyjna, ponieważ wspomniane pajączki sporadycznie usuwane są razem z żylakami. Oprócz ablacji laserowej może okazać się być konieczne jednoczasowe wykonanie skleroterapii piankowej.
W przypadku przeciwwskazań do laserowego usuwania żylaków należy wymienić:
Flebologia | Cena |
---|---|
Laserowe leczenie żylaków | od 3500,00 zł |
Skleroterapia żylaków | od 300,00 zł |
Konsultacja lekarska | w cenie usługi |