Laserowe usuwanie blizn jest najbardziej efektywną formą usuwania wszelkiego rodzaju blizn (pooperacyjnych, potrądzikowych) czy rozstępów. Wiązka lasera skupia się tylko na zmienionym chorobowo fragmencie skóry, dzięki czemu blizna staje się mniej widoczna.
Zdaniem wielu specjalistów, procedury, które wykorzystują frakcyjne lasery CO2 należą do najbardziej skutecznych metod leczenia blizn – szczególnie jeżeli chodzi o blizny na twarzy. Technologia frakcyjna oparta jest na licznych, drobnych wiązkach światła wytwarzających terapeutyczne strefy mikrotermalne w tkance (microthermal treatment zones; MTZ). Co szczególnie ważne, pomiędzy ogniskami MTZ pozostawiane są elementy niezmienionej oraz co warto zaznaczyć nieuszkodzonej tkanki, które znacznie przyspieszają proces gojenia po zabiegu i umożliwiają uzyskanie widocznej poprawy klinicznej z minimalizacją okresu wyłączenia Pacjenta z jego codziennej aktywności.
Blizna, która najczęściej powstaje w procesie gojenia rany po zranieniu skóry jest inaczej tkanką łączną, zastępującą tkankę uszkodzoną przez np. chorobę lub też skalpel chirurga. W wyniku naprawy blizna niestety nie ma prawidłowej budowy skóry ani naskórka. Skóra właściwa nie odzyskuje wtedy w 100% swoich histologicznych warstw, ani normalnej substancji zewnątrzkomórkowej oraz tak bardzo istotnej w późniejszym okresie mechanicznej odporności. Naskórek nie odzyskuje swoich przydatków, jak mieszki włosowe i gruczoły.
Blizny mogą być całkowicie płaskie i gładkie, lecz znacznie częściej zdarza się, że są one zapadnięte (blizny atroficzne) lub uniesione (blizny hipertroficzne). Gojenie rany, które prowadzi do powstawania blizn, zrostów i przykurczy jest z tego punktu widzenia procesem niedoskonałym, którego skutki wymagają leczenia
Wskazania do zabiegu to przede wszystkim różnego rodzaju blizny, a także rozstępy (które powstają na skutek rozciągnięcia skóry z powodu najczęściej szybkiego przybrania na wadze, bądź też zmiany kształtu sylwetki w okresie dojrzewania, czy też zmian hormonalnych w trakcie rozwijającej się ciąży lub w wyniku budowania masy mięśniowej). Wskazaniem są także blizny pooperacyjne, blizny potrądzikowe, blizny po ospie wietrzej, blizny pooparzeniowe i pourazowe.
Popularne lasery frakcyjne umożliwiają najlepszą korekcję blizn i co jest szczególnie istotne z najkrótszym okresem wyłączenia z codziennej aktywności...
Zabiegi laserem frakcyjnym mają na celu stworzenie w skórze człowieka kolumn mikrouszkodzeń termicznych lub ablacji – czyli tzw. stref MTZ. Gęstość leczenia zależy w dużej mierze od odległości między MTZ i podlega ona regulacji. Ogniska MTZ otoczone są natomiast przez niezmienioną, a także tkankę, która nie jest poddana terapii. Powoduje to, że cały proces gojenia ulegają znacznemu skróceniu.
Strefy mikrotermalne, które otoczone są nieleczoną tkanką, zapewniają bardzo szybką reepitelializację (czyli odbudowę nabłonka) poprzez migrowanie keratynocytów i podział przejściowo namnażających się komórek (ang. transit amplifying cells) do wszystkich ognisk MTZ.
Warto dodać, że komórki macierzyste w warstwie podstawnej naskórka rozpoczynają populację przejściowo namnażających się komórek, wykazującą znaczny potencjał proliferacyjny, a następnie ulegają różnicowaniu. To właśnie ich populacja odgrywa kluczową rolę w procesach gojenia.
Pacjent zainteresowany zabiegiem laserowego usuwania blizn powinien zgłosić się do gabinetu lekarskiego minimum godzinę przed zabiegiem. Niezbędne jest oczyszczenie całej twarzy oraz wykonanie pełnego demakijażu. Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym – lekarz nakłada specjalistyczny krem znieczulający z okluzją (folią) na 45 do 60 minut. Krem ten zawiera w swoim składzie lidokainę i prylokainę – czyli leki, które mają na celu znieczulenie miejsca zabiegu. Ich działanie polega na blokowaniu kanałów sodowych (w błonach komórek nerwowych) i hamowaniu przepływu jonów sodu przez błonę neuronu. Uniemożliwia to depolaryzację komórki nerwowej pod wpływem bodźca, czyli (mówiąc w uproszczeniu) substancje czynne zawarte w kremie blokują zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego przez co zabieg jest praktycznie bezbolesny.
Oczywiście warto nadmienić, że odczuwanie bólu u każdego człowieka ma charakter subiektywny. Indywidualna jest również tolerancja wszelkich dolegliwości bólowych, dlatego aplikacja wiązki laserowej może być odbierana nieco inaczej przez każdego pacjenta. Niektórzy pacjenci mogą wymagać korekty parametrów lub też innej formy znieczulenia.
W ciągu 24h od wykonania zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe i uczucie pieczenia skóry, które jeżeli są dla nas dokuczliwe można łagodzić doustnymi środkami przeciwbólowymi. Dodatkowo przez cały okres wskazany przez lekarza wykonującego zabieg należy stosować zalecone kremy łagodzące, a także co jest szczególnie istotne unikać bezpośredniej ekspozycji na Słońce (obowiązkowa aplikacja kremów ochronnych z wysokim współczynnikiem SPF przed każdym wyjściem z domu)...
Wskazane jest także chłodzenie skóry (może być to np. zimny nawiew, spryskiwanie sprężoną wodą termalną, czy też różnego rodzaju coldpacki) i nawilżanie skóry: czyli stosowanie zaleconych preparatów nawilżających oraz nawadnianie organizmu – wyższe dobowe spożywanie płynów, najlepsza w tym okresie jest niegazowana woda mineralna.
W drugim dniu po zabiegu można już umyć twarz łagodnym środkiem, używając opuszków palców. Następnie należy delikatnie osuszyć twarz (czystym ręcznikiem lub ręcznikiem jednorazowym), unikając pocierania i nałożyć nową warstwę zaleconego preparatu.
Mogą pojawić się krwawienia punktowe – zwykle niewielkie, które jednak szybko ustępują samoistnie. Nie należy wtedy drapać skóry ani próbować przyspieszać procesów złuszczania. Wskazana jest także aplikacja preparatów regeneracyjnych.
Normalnym jest, że do kilku dni po zabiegu mogą utrzymywać się obrzęki czy też rumień. To jaki jest stopień nasilenia rumienia związane jest w sposób bezpośredni z głębokością ablacji i liczbą wykonanych zabiegów laserowych. Zaostrzeniu objawu sprzyja też trądzik różowaty i zapalenie skóry. Rumień pozabiegowy ustępuje samoistnie (w niektórych przypadkach lekarz może zalecić preparaty miejscowe). Pełna regeneracja i proces przebudowy skóry może trwać do 6 miesięcy.
Terapia różnego rodzaju blizn, również tych poważniejszych - pooperacyjnych i pourazowych prowadzi do wyrównania tekstury skóry, znacznego ujednolicenia kolorytu oraz przede wszystkim ogólnej poprawy wyglądu skóry już po pierwszej sesji zabiegów laserowych. Z biegiem czasu efekty stają się coraz bardziej wyraźne, a po kolejnych sesjach laserowych efekty te pogłębiają się i utrwalają. Zabiegi laserowego usuwania blizn wykonuje się zwykle w odstępach 4–6-tygodniowych. Ostateczny wynik leczenia widoczny jest po 3-6 miesiącach od ostatniej sesji. Skuteczność frakcyjnych laserów CO2 w terapii zanikowych blizn pourazowych i pooperacyjnych została potwierdzona klinicznie: wykazano istotną redukcję objętości, a także głębokości blizn.
Laserowe leczenie blizn | Cena |
---|---|
Laserowe usuwanie blizn | od 350,00 zł |
Konsultacja lekarska | 150,00 zł |