Operacja stulejki polega na nacięciu napletka w taki sposób, by mógł on schodzić bez problemu z żołędzia. Dzięki takiej operacji zarówno stosunki seksualne, jak również zachowanie higieny jest znacznie łatwiejsze.
Obrzezanie jest bardzo popularnym zabiegiem, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, czasem ogólnym. Są różne rodzaje obrzezania, zależne od głębokości cięcia. Ogólnie polega ono na resekcji części bądź całości napletka. Zabieg jest wykonywany przez chirurgów, którzy podejmują decyzję jaką część napletka mają usunąć. Plastyka napletka jest konieczna przy wadach anatomicznych, czy stulejce.
Usunięcie lub częściowe usunięcie napletka jest ważne w przypadku stulejki. Jest to stan, kiedy nie można całkowicie odsłonić napletka i kiedy napletek dotyka części garderoby, obcierającym tym samym boleśnie skórę. Jest to bardzo kłopotliwe podczas higieny, a także wtedy, kiedy chcemy współżyć. Chirurdzy zalecają również jego częściowe usunięcie w momencie, kiedy występują schorzenia urologiczne.
Obrzezanie można podzielić ze względu na metody wykonywania zabiegu. Jednym z nich jest high and loose, który polega na częściowym usunięciu napletka, by w trakcie spoczynku żołądź był przykryty skórą, natomiast w trakcie wzwodu skóra może przesuwać się i odsłaniać żołądź. W metodzie high and tight po zabiegu żołądź będzie odsłonięta, a blizna umiejscawiana jest w dużej odległości od początku prącia. Najczęściej przy małych zmianach chorobowych, czy problemach urologicznych stosowana jest metoda low and loose. W tej metodzie usuwana jest tylko nieduża ilość napletka, a w trakcie spoczynku żołądź jest osłonięta. Ta metoda również charakteryzuje się umiejscowieniem blizny po wewnętrznej stronie napletka. Low and tight z kolei usunięta musi być znaczna część napletka, dlatego żołądź nawet w stanie spoczynku jest całkowicie odsłonięta....
W przypadku zmian urologicznych stosowana jest z kolei metoda dorsal slit. W tym wypadku wykonywane jest grzbietowe nacięcie napletka.
Najczęściej obrzezanie wykonywane jest za pomocą lasera. To bardzo nieinwazyjna metoda, która dodatkowo również zmniejsza ryzyko wystąpienia bolesnego obrzęku, czy też krwawienia. Wielu chirurgów obecnie wybiera tę metodę.
Obrzezanie polega na całościowym lub częściowym usunięciu napletka w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przy znieczuleniu miejscowym jest stosowane mało obciążające znieczulenie przewodowe prącia. Leki znieczulające są aplikowane w okolice podstawy prącia. Przy użyciu narzędzi chirurgicznych, rana pooperacyjna jest zszywana za pomocą szwów rozpuszczalnych, co znacznie ułatwia gojenie oraz sprawia, że pacjent nie musi pojawiać się na zdjęcie szwów. Po zabiegu prącie goi się najczęściej do dwóch tygodni.
Najczęściej pojawia się niewielki obrzęk, który jest znacznie mniejszy w przypadku metody laserowej. Jest to zabieg jednodniowy, a czas gojenia się rany trwa około dwa tygodnie. W tym czasie może być odczuwalny niewielki ból, a także pojawiają się otarcia naskórka, który wcześniej był przykryty napletkiem. Zaleca się noszenie przewiewnej bielizny, nie można również wykonywać ćwiczeń fizycznych, ani dźwigać. Do wygojenia się ran pooperacyjnych również nie można współżyć, ani masturbować się. Czasem pojawia się również duża nadwrażliwość w obrębie żołędzi. Jeśli obrzęk lub krwawienie utrzymują się bardzo długo, bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.
Przed planowanym zabiegiem obrzezania niewskazane jest picie alkoholu, który rozrzedza krew i zwiększa tym samym wystąpienie dużego krwawienia. Dodatkowo jeśli mamy być znieczulani ogólnie, należy wykonać morfologię krwi oraz badanie układu krzepnięcia. Lekarz zaleca również usunięcie włosów łonowych oraz dokładne umycie miejsca zabiegowego.
Obrzezanie, choć czasem bardzo kontrowersyjne, na wiele zalet. Przede wszystkim jest zabiegiem, który zmniejsza powstawaniu chorób, takich jak HPV czy rzęsistkowicy. Można po zabiegu znacznie łatwiej utrzymać higienę osobistą, jest też zabiegiem w 100% skutecznym jeśli chodzi o leczenie stulejki. Dzięki obrzezaniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia nowotworu prącia, a także jest to świetne profilaktyka zapalenia prącia i napletka. U dzieci obrzezanie jest wskazane w momencie, kiedy cierpią one na nawracające zakażenia dróg moczowych. Również partnerka może skorzystać na tym zabiegu, ponieważ zastosowanie obrzezania znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy....
Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z chirurgiem, który sprawdzi jaki rodzaj zabiegu jest dla nas najlepszy. Czasem tylko częściowa resekcja napletka wystarczy, by efekt był widoczny, np. w przypadku stulejki lub problemów z utrzymaniem higieny intymnej.
Jeśli chodzi o kontakty fizyczne, to nie jest odczuwalny spadek ich jakości, w porównaniu do tych, które były przed wykonaniem zabiegu. Niektórzy mężczyźni zgłaszają, że po obrzezaniu odczucia są nieco większe.
Operacja stulejki | Cena |
---|---|
Obrzezanie - usuwanie stulejki | 1200,00 zł |
Konsultacja lekarska | 100,00 zł |